29 Temmuz 2009 Çarşamba

Bir tutam Batı Karadeniz


Bolu


(Yedigöller / Gölcük)

A
slında Karadeniz'i yeniden keşfetme sevdamız geçen yaz başladı... Ana kız geçen yıl haziran ayında Samsun'dan başladık bu güzel 15 günlük karadeniz gezisine... Hani güzel olan her şey nasıl yavaşça, tadını çıkara çıkara sindirilmeyi bekler ya.. işte biz de Karadeniz'in güzelliğine, tadına layığını verebilmek için Batı Karadeniz'i tekrar keşfetme şansını bir diğer yaza, yani bu yaza saklamaya karar verdik. 

Turumuza Bolu'dan başladık. Güzelliği bir yana lezzetli de yemekler yapan aşçıları mevcut bir otele yerleştik, iki gün burada kalmak üzere... Unutmadan şunu da söyleyeyim; Doğu Karadeniz'in aksine Batı Karadeniz'de öyle 4 yıldızlı, 5 yıldızlı oteller pek yok. Buna rağmen kaldığımız otel özellikle de temizliği ve yemekleri bakımından gidilesi, kalınası bir yerdi.
Ertesi gün ver elini Yedigöller, Gölcük...
Hani göl denince, krat
er gölü dışında, insanın aklına alçakta bir yer gelir - en azından ben öyle düşünmüştüm - ama o da ne, çıktığımız yer Bolu'dan bir hayli yüksekte, yaklaşık 1600 m. rakıma sahipmiş meğer... Biz artık gideceğimiz yere çoktan varmış olmamız gerektiği fikrine kapılırken, şoförümüz daha yolun yarısına geldiğimiz gerçeğini yüzümüze zalimce vurmasın mı!
Diğer taraftan yolun oldukça dar olması ve bir tarafında uçurum bulunmasının yanı sıra, yol görüşümüzü ara ara engelleyen sis ve telefon sinyallerinin çekmemesi, her ne kadar bir gerilim hikayesinin başlangıç tasvirlerini andırsa da sağ salim Yedigöller'e vardık.
Beraberindeyse, sanırsın ki cennetin kapıları önümüze açıldı... Bu son ifade belki kulağa abartı gelecektir ama derme çatma köprüsünden geçtikten sonra yeşile ve göle baktığım an hissettiğim kesinlikle buydu:
"...Burası cennet olmalı..."

Doğa yürüyüşümüzü safi oksijen, gürül gürül akan şelaleler, yeşil ve göller eşliğinde tamamladıktan ve ardından bir güzel pikniğimizi de yaptıktan sonraki durağımız bu kez Gölcük oldu. Temiz havanın keyfini doya doya çıkardıktan
 sonra doğruca otelimize geri dönüş...

İşte Batı Karadeniz'deki ilk durağımız Bolu'daki güzellikleri geride bırakarak leziz "Bolu çikolatalarımız da beraberimizde, bir sonraki durağımız olan Amasra'ya yollandık...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder